دسترسی سریع

جاذبه های تاریخی و چشم انداز ها

۩ باغ شاه ( پارک ملت) :


باغ مصفا و دلفريبي كه امروزه محل شهرداري بهشهر است، همان باغشاه معروف به اشرف البلاد دوره ‎ صفوي است كه به گفته سياحان و جهانگردان پر از درختان سرو صد ساله و گلهاي آراسته بوده است. عمارت فوق در اثر بي توجهي از بين رفت و عمارت بهتري روي خرابه هاي آن احداث گرديد كه به ديوانخانه معروف شد. اين عمارت وسط باغ قرار دارد. طول آن سه برابر عرض آن است. جلو اين عمارت كاملا باز ولي در پشت و طرفين آن ديواري قرار دارد كه به وسيله ‎ پنجره هاي متعدد مستور شده است. كاخ عباس آباد نيز از آثار دوره صفوي است كه در نزديكي بهشهر قسمت هايي ازآن بجا مانده است .از لحاظ ساختاری باغ شازده ماهان بسیار به این باغ شباهت دارد.

 

۩ كاخ صفي آباد :


کاخ صفی آباد در جنوب غرب شهر بهشهر و در بالای ارتفاعات منتهی به دشت قرار دارد. این کاخ در زمان شاه صفی؛ نوه شاه عباس توسعه پیداکرد كه در دوران قاجار به علت بي توجهي به كلي ويران گرديد، ولي در عهد پهلوي به دستور رضاشاه، باهمان اسلوب و ويژگي معماري عصر صفوي دوباره سازي شد. در اين دوره همچنين محراب قديمي آن كه به مرور  زمان خراب و مسدود شده بود، مجدداً بازسازي شد.

این کاخ در میان باغی زیبا به صورت بنایی مربع شکل که دارای ابعاد 25 در 25 متر بوده و در دو طبقه ساخته شد.

ورودی کاخ در سمت شمالی قرار داشته که با عبور از پنج پله امکان دسترسی به داخل طبقه اول کاخ وجود دارد . طبقه اول دارای اتاق‌های متعدد بوده که از طریق راهرو و هشتی امکان دسترسی به داخل آن وجود دارد.

مصالح به کار رفته در این کاخ عمدتا سنگ، آجر و گچ است. این کاخ در زمان حمله افغان‌ها آسیب دید و در زمان نادر شاه مرمت و بازسازی شد .این بنا در زمان قاجاریه نیز مورد مرمت قرار گرفت.

 

۩ درياچه عباس آباد :


اين درياچه در ارتفاع 400 متري از سطح دريا در جنوب شرقي بهشهر ميان جنگل قرار گرفته است و به دليل ساخت و سازهايي كه شاه عباس در اطراف آن انجام داد، به نام عباس آباد معروف گشته است. وسعت آن حدود 10 هكتار و عمق آن نزديك به ده متر است. اين درياچه به دليل دسترسي مناسب سواره، محوطه اتراق، آثار باستاني، شيريني، آب و هواي مناسب، قابليت هاي توريستي فراوان دارد.

جنگلهای بکر و زیبا، اماکن تاریخی زیبا و رستوران مجلل هشت بهشت این مکان را به استراحتگاهی امنی برای میهمانان تبدیل کرده است .

 

۩ خليج ميانكاله :

شبه جزيره ميانكاله با طبيعتي بكر ، محل اسكان پرندگان مهاجر ، حيوانات وحشي در منطقه بوده وبعنوان يكي ازبزرگترين ومهمترين منابع حيات وحش در جهان به ثبت رسيده است.شبه جزيره ميانكاله با تپه هاي شني ساحلي به طول 5/6 كيلومتر از دريا منفك مي گردد. وسعت و بويژه دهانه آن به نسبت كاهش يا افزايش آب كم و زياد و كوتاه و دراز مي شود. فضاي شبه جزيره مرغزار نيمه مشجري است كه عمده ترين درختچه هاي آن را بوته هاي انار و تمشك وحشي تشكيل داده اند. همه ساله صدها هزار پرنده مهاجر، از انواع فلامينگو، قو و غازهاي خاكستري، پيشاني سفيد، قره غاز، انواع اردكها و مرگوس كاكلي در اين شبه جزيره فرود مي آيند و به توليد مثل و زمستان گذارني مي پردازند.

 

۩ غار هوتو :


غار هوتو کمربند مربوط به دوران پیش از تاریخ ایران باستان است و در شهرستان بهشهر، روستای تروجن (شهید آباد) واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۳ فروردین ۱۳۴۶ با شمارهٔ ثبت ۷۴۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

هوتو نام غاری است در نزدیکی بهشهر و در روستای تروجن (شهیدآباد) که قدمت تاریخی دارد و آثار باستانی مهمی درباره زندگی انسان‌های اولیه در آن پیدا شده‌است.این غار در دامنه کوه البرز و رو به دریا و در ابتدای ورودی شهر بهشهر و در فاصله پنجاه متری جفت خود، غار کمربند قرار گرفته‌است.

این غار و غار کمربند، به لحاظ کشف اسکلت انسان با قدمت هفتاد هزار سال معروفیت جهانی دارد. مهمترین این کشفیات اسکلت مادر ۱۶ساله و نوزاد وی می‌باشند. غار در حال حاضر دو مدخل در ارتفاع مختلف و یک سوراخ تهویه در سقف دارد.

 

۩ محوطه باستانی نمایان تپه:


نمایان تپه مربوط به دوران‌های تاریخی پس از اسلام است و در بهشهر، شمال شهر واقع شده و این اثر در تاریخ ۷ مهر ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۶۲۷۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

۩ محوطه باستانی گوهر تپه


پیشینه گوهر تپه انسان‌هایی که در غارهای باستانی مازندران چون غار کومیشان، غار هوتو و غار کمربند زندگی می‌کردند پس از خروج از غار به مرور باعث پیدایش گوهرتپه شدند، این تپه انسان ساز است. یعنی با گذشت زمان مردم ساکن با از بین رفتن مکانهای قبلی به مکانهای بالاتر آمده اند. در عصر نوسنگی شکل زندگی روستا نشینی داشته و در دوره برنز و مفرغ مورد توجه قرار گرفته و حالت شهر نشینی پیدا کرده است . احتمالا تا دوره برنز میانی فضای مسکونی و محل دفن در یک مکان بود. اما در دوره برنز متاخر (۴۰۰۰ سال قبل) هم از وسعت شهر کاسته شد و هم قبرستان را به خارج از فضای مسکونی انتقال دادند. در بین دوره برنز و آهن حدود ۲۰۰ سال این منطقه خالی از سکنه شد و در عصر آهن قبرستان را به خارج از مکان مسکونی بردند و مکان دارای سراشیبی را برگزیدند تا شاهد نفوذ آب نباشند. اقوام این منطقه پس از فرو پاشی شهر و کوچ به مناطق کوهستانی اجساد نیاکان خود را برای تدفین در زادگاهشان به گوهر تپه حمل کرده و همراه با مراسم آیینی در این منطقه به خاک می‌سپردند. (این رسم همچنان در میان کوچ نشینان منطقه رایج است و نیاکان خود را در زادگاهشان تدفین می‌کنند)

وجه تسمیه الف) آثار و گورهای به دست آمده در گوهرتپه در ارتفاع بسیار کمی از سطح زمین‌های زراعی قرار داشته و با شخم زدن اهالی جهت کشاورزی به گوهر و گنجینه‌های تپه دست پیدا می کردند به همین دلیل آن را گوهر تپه نامیدند.

ب) معمولاً در نامگذاری تپه‌ها از نام آخرین مالک تپه یا زمین زراعی استفاده می شده است.

افسانه‌های محلی اقوام این منطقه پس از فرو پاشی شهر گوهرتپه و کوچ به مناطق کوهستانی اجساد نیاکان خود را برای تدفین در زادگاهشان به گوهر تپه حمل کرده در این منطقه به خاک می‌سپردند. با توجه به حفره هایی در گوهر تپه از قدیم الایام وجود داشت مردم معتقد بودند در عیدها (عید قربان) اسبی از خاک (همان حفره ها) بیرون می آید و به سمت دریا می رود تا آب بنوشد، اگر کسی این اسب را ببیند و با گِل به او بزند آن اسب به طلا تبدیل می شود.

 

۩ پارك توسكا چشمه :


در مسير حركت به سمت شرق مازندران، ۵۰ كيلومترى گلوگاه، طبيعت با همه وجود اظهار خودنمايى مى كند. اين پارك سر راه ييلاقات و جاده هاى جنگلى و كوهستانى قرار گرفته و داراى امكاناتى نظير پاركينگ، سرويس بهداشتى، نمازخانه، آب و ... است.

 

۩ كاخ چشمه عمارت :


بناي تاريخي چشمه عمارت در بخش جنوبي شهر بهشهر و در زمان صفويه ساخته شد . بنا داراي نقشه مربع مستطيل به طول 25 متر و عرض 22 متر است . اين بنا در زمان ساخت داراي دو طبقه بوده كه در حال حاضر طبقه همكف و جرزي از طبقه اول بنا سالم باقي مانده است . در مركز طبقه همكف جوي آب نمايان است در چهار طرف مركز طبقه همكف و بر روي هر ضلع بنا صفحه اي باسه ورودي و نعل درگاه قوس هلالي و سه پنجره باطاق جناقي قرار دارد . ورودي مركزي هر ضلع جهت كانال جريان آب در نظر گرفته شد. اين بنا كه بصورت قرينه ساخته شده داراي تزیينات كاشي كاري و نقاشي روي گچ در زمان ساخت بنا بوده كه درحال حاضر تنها داغ كاشيها و بخشي از نقاشي روي گچ در ضلع شرقي و در اطراف راه پله دسترسي به طبقه اول كه گواه شاهكارهاي كم نظير هنرمندان عصر صفويه بوده باقي مانده است. بناي چشمه عمارت كه قابل مقايسه با عمارت باغ فين كاشان و هشت بهشت اصفهان بوده داراي ويژگي خاصي در سيستم آبرساني است .

 

۩ قلعه پلنگان


به دستور ناصرالدین شاه در سال 1285قمری،برای جلوگیری از دستبرد و تجاوز ترکمانان،قلعه پلنگان در شبه جزیره میانکاله ساخته شد. قلعه پلنگان که تا زاغمرز یک ساعت و سه ربع فاصله دارد،در منتهی الیه غربی شبه جزیره ساخته شده است.قلعه هشت ضلعی است و بر هر کنج آن برجی با بام کاشیکاری است.فاصله میان برج ها هشتاد قدم است.به دستور ناصرالدین شاه و تا سال 1319قمری،35سرباز اشرفی در این قلعه ساکن بوده اند که جلو دزدان دریایی ترکمن را بگیرند و قرق شبه جزیره را حفظ کنند.زیرا در آن تاریخ تیراندازی و چرای گاو و گوسفند در آنجا ممنوع بود.در زمان مظفرالدین شاه این قرق شکست و این شبه جزیره در دوران زمستان محل چرای گله های گاومیش انزان و فرح آباد بود. امروز مخروبه حمام آن به چشم می خورد.ظاهرا" در هشت کنج قلعه،هشت برج حفاظتی در فاصله ای در حدود70 الی80 متر بنا شده بوده است.در نزدیکی قلعه،پاسگاه حفاظت محیط زیست بنا شده است.

 

۩ قلعه شاه نشین آسیابسر


قلعه شاه نشين در جنوب روستاي آسيابسر و بر بالاي ارتفاعات آن واقع شده است و تحت شماره 5405 در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسیده است. براي رسيدن به قلعه بايد از 5 خندق كه درجهت شمالي و بخش هايي از غرب و شرق قلعه ساخته شده عبور كرد. اين خندق ها در فاصله هاي متفاوت از يكديگر قرار گرفته اند. بخشهايي از ديواره قلعه در حدود 70/2 متر هنوز پا برجاست. با توجه به حفاريهاي غير مجاز به آساني نمي‌توان ورودي اين قلعه را مشخص كرد ولي به احتمال قريب به يقين ورودي قلعه در گوشه شمالي غربي اثر قرار داشته است. ديواره جنوبي قلعه به ارتفاع 70/2 متر باقي مانده كه 4 رديف سوراخهايي به اندازه هاي مختلف براي محافظت از قلعه براي نگهبانان در نظر گرفته شده است. آب این قلعه بوسیله تنبوشه ها از چشمه موجود در ارتفاعات بخش جنوبی به این قلعه هدايت مي شد. علاوه بر قلعه شاه نشين دختر قلعه نيز در جنوب اين روستا و در ميان كوهستان البرز و در حاشيه شمالي رودخانه نكا قرار دارد. اين قلعه داراي مجموعه بسيار زيبا و معماري شگرف است.

 

۩ بقعه امیر کمال الدین و امیر جمال الدین


اين بنا در مركز روستاي آسيابسر قرار دارد بناي بقعه داراي نقشه تقريبي مربع شكل به ابعاد 6 * 8.75 * 8.5 متر با مصالح آجر و گچ و آهك ساخته شده است . و روي بنا در ضلع جنوبي واقع است . گنبد بنا در اثر شليك گلوله توپ تخريب شده و در مرمت جديد گنبد پخ و نيمدايره بر بالاي آن ايجاد كرده اند ، تزئينات خارجي بنا شامل تزئين آجري سينه كفتري و نيم دايره هاي طاسي شكل و تو رفتگي هاي مستطيل و مربع شكل است . در داخل بنا دو قبر وجود داشته كه بنا بر روايت تاريخي مزار امير كمال الدين و امير جمال الدين است با توجه به معماري بنا ، بقعه امير كمال الدين يك برج آرامگاهي با گنبد هشت ترك متعلق به قرن نهم هجري قمري است .

 

۩ آتشکده کوسان


آتشکده کوسان مربوط به سده‌های اولیه دوران‌های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان بهشهر، روستای کوهستان واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۵۴۱۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. در جنوب غربي روستاي آسيابسربهشهر در بالاي كوه آتشكده اي قرار دارد. آتشكده‌ي كوسان در بهشهر از بيشمار آتشكده‌هايي است كه از روزگار شهرياري ساسانیان برجاي مانده‌است. ظهیرالدین از آن با نام «كوسان» یاد می‌كند و می‌گوید: پسر قباد آتشکده‌ای در آنجا بساخت. بر پايه‌ي نوشته‌هاي ابن اسفندیار، در این جايگاه به دست تازيان(:اعراب)، پادگان نظامی ایجاد شده‌است. به هرروي پيدا شدن آثار باستانی و همچنین مجموعه‌ای از سكه‌های ساسانی در آن، همگی نشان از ارجمندي محل در روزگار ساسانی دارد اين آتشكده در 4 كیلومتری باختري(:غرب) بهشهر است. ابن اسفندیار از این آتشكده نام برده مي‌گويد، فیروزشاه و احتمالا فیروز ساسانی از آتشكده ديدار كرده‌است. آتشكده در جنوب‌باختري روستاي آسيابسر و در بالاي كوهي كم ارتفاع است و با شماره‌ي 5410 در سياهه‌ي آثار ملي ايران،‌ثبت شده است.

 

۩ آبشار سنگ نو


اين منطقه در جنوب شهر بهشهر، شرقي ترين شهرستان استان مازندران قرار دارد.مجموعه ديدني سنگ نو در اعماق جنگل هاي كوه هاي پيش كوه جهان مورا در البرز شرقي قرار گرفته و شامل چهار آبشار است كه بزرگترين آن حدود 12 متر ارتفاع دارد.پوشش گياهي منطقه به طور عمده درختان بلوط وحشي انجيلي ممرز و انواع سرخس به ويژه گونه سرخس عقابي است. رودخانه در اثر فرسايش بستر رسوبي در طول زمان ايجاد شده و آب آن بسيار گواراست.

 

۩ بقعه و گورستان تاریخی سفید چاه


سفید چاه عنوان نخستین قبرستان مسلمانان در ایران و در شرقی‌ترین نقطه استان مازندران و در شهر گلوگاه واقع شده است که با سنگ‌های عمودی خاکستری و حکاکی‏های عجیب، عنوان اولین قبرستان مسلمانان ایران را با خود یدک می‌کشد. این قبرستان با قدمتی بیش از هزار و ۲۰۰ سال، با نقش‌های عجیب‌تر روی سنگ‌هایش در روستایی به نام‌ “سفیدچاه” در جاده ارتباطی شهر گلوگاه مازندران قرار دارد. در گورستان سفید چاه، سنگ مزارها محرابی و صندوقی هستند که هر دو شکل در ایران دارای پیشینه معماری است؛ طرح محراب که اصلاً طرحی متعلق به دوران «میترایسم» است پس از اسلام، از سده چهارم هجری به بعد بر سنگ مزارها حکاکی شد.

 

۩ بز پل و سیکا پل بهشهر


پلهاي بز پل و سيكا پل درجنوب شرق و  محله قنبر آباد بهشهر و بر روي رودخانه فصلي شهر قرار دارد. اين پلها داراي يك پايه سنگي و يك چشمه طاق مي باشند.

طول پل بز پل درحدود 6 متر و عرض آن 1.5 متر مي باشد. به علت كمي عرض آن به نام بز پل معروف شده است. طاق پل به شكل جناغي ساخته شده و به جهت عبور عابران و حيوانات ساخته شده است. اين پل در محله قنبر آباد به پل شاه عباسي معروف است.

طول پل سيكا پل درحدود 6 متر و عرض آن2.5 متر مي باشد پل محل عبورعابران و وسايل نقليه بوده و سطح پل مسطح و طرح آن به صورت خاص ميباشدكه با پيچ كمي ساخته شده است به طوريكه طاق پل دردو طرف با هم قرينه نيستند.

 

۩ آبشار سمبی


این آبشار در جنگل های شرق بهشهر واقع شده است، آبی که از داخل کوه سرچشمه می گیرد بعداز 200 مترمسیر جنگل را طی کرده از یه ارتفاع بلند ازچند مسیر به رودخانه می ریزد.

 

۩ آبشار اسپه او


این مکان طبیعی در 31 کیلومتری شرق بهشهر در ارتفاعات روستای پاسند و نرسیده به روستای غریب محله واقع شده است.

این رودخانه یکی از زیباترین تفرجگاههای این شهرستان هم برای مسافران و هم برای مردم این منطقه خصوصاً در تابستان می باشد.

 

۩ غار باستانی علی تپه

این غار در 5/1 کیلومتری شمال غربی روستای التپه واقع شده که 11000 سال پیش مسکون بوده و ساکنان آن در این دوران برای نخستین بار در ایران گوسفند و بز را اهلی کردند و به کشت گندم و بعضی غلات دیگر پرداختند.

۩ حسینیه فرحی رستمکلا

۩ چشمه رز بن و دره پاسند

۩ مجموعه بناهای تاریخی شهریاری

۩ خانه احمد علی خان هزار جریبی

۩ خانه قدیمی کاردلی

۩ مجموعه عمارت افغان نژاد

۩ عمارت صیامی

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد